Forumkulturen har virkelig endret seg siden storhetstiden. Før i tiden sjekket man daglig trådene for svar, la ut «søker clan» poster og postet skjermbilder av spillet. Nå har praten gått over til Discord, Reddit og TikTok. Så er forum egentlig dødt? Kanskje?
English? Read the english version here: Norwegian forums from a gamer perspective
Forum finnes fortsatt, bare mindre og andre nisjer
De største norske gaming forumene har lagt ned. Vi finner fortsatt store norske forum som forum.kvinneguiden.no og diskusjon.no. Men spesielt diskusjon.no har tapt seg spesielt. Det kan nok være for at dette var et litt større forum, spesielt i forhold til gaming.
Nisjeforum eksisterer fortsatt, men det har også blitt mindre av de. Her tenker jeg på reiseforum som reiseforumet.no, der diskuteres det alt fra hotell og flybilletter til lokale tips og personlige erfaringer. Men det som virkelig gjør det så verdifult er at jeg kan søke på hotelltips uker etter at noen har postet noe lurt, og finne denne informasjonen.
Discord er raskt, men lukket
Det er ikke vanskelig å forstå hvorfor Discord har tatt over. Det er raskt, sosialt og tilpasset online gaming. Problemet her er bare at hvis du ikke er aktiv, er samtalen allerede borte innen du er tilbake. For nye spillere er det vanskeligere å bli med. For små communities er det lett å dø ut i stillhet.
Før kunne du skrive en tråd, få svar i løpet av et døgn, og vite at det kom til å ligge der lenge. I dag må du ofte spørre igjen neste uke, på nytt sted.
Reddit er stort, men er ikke helt ett forum heller.
Reddit er fortsatt massivt. Gaming-subreddits som r/GlobalOffensive og r/leagueoflegends har mer trafikk enn de fleste gamle forum hadde på sitt beste. Men problemet er at Reddit er bygget for tempo, ikke varighet. Det er ikke mulighet å bygge den samme «felleskap» følelsen som et forum ga føler jeg.
Men Reddit er bygget for tempo, ikke for varighet. Diskusjoner forsvinner fort, de beste svarene blir ikke alltid liggende øverst, og samtalene føles sjelden personlige. Det er verdifullt – men det erstatter ikke alt forumet var.
Forumkulturen har endret seg mye siden storhetstiden. Der man før daglig sjekket trådene sine for svar, la ut “søker clan”-poster eller delte configs til CS, går praten nå via Discord, Reddit og TikTok. Så er forum egentlig dødt? Ikke helt – men det har fått en ny rolle
Det vi har mistet
Før bygget man opp et rykte over tid. Man hadde en brukerkonto med posthistorikk, en signatur med PC specs, kanskje til og med en avatar folk kjente igjen. Her kunne du finne clanen din, skrive guider som levde lenge etter at du sluttet å game. Poste screenshot fra spill og folk kunne kommentere på det. I dag er det bare det «beste» og raskeste som gjelder i forhold til reddit.
Så, er forum dødt?
Nei, men det er ikke det naturlige førstevalget lenger. Det har blitt en motvekt, ikke hovedvei. For mange er det en bevisst pause fra tempoet i Discord og TikTok. Forum gir rom for dypere diskusjoner og kunnskap som skal vare. Det gjelder like mye i gaming som i reise, foto og hobbyer.
En annen ting, som jeg skal skrive en kommentar på. Er at jeg føler også at lankulturen har død. Send gjerne dine tilbakemeldinger på dette.